Plot ohraničuje pozemok s domom alebo záhradu a okrem bezpečnostnej funkcie plní aj funkciu estetickú. Záleží len na vás, či sa rozhodnete pre betónové tvárnice, murované či klasické drôtené ploty alebo dáte prednosť modernému hliníku. Výber je vhodné prispôsobiť typu stavby, ktorá sa na pozemku nachádza. Viete, ako plot postaviť a aké povolenia potrebujete?
Plot si môžete postaviť sami, alebo sa rozhodnúť realizáciu zveriť profesionálom. Ak sa rozhodnete pre prvý variant, počítajte s tým, že vám zaberie viac času, ktorý strávite nielen stavbou, ale aj zabezpečením potrebnej dokumentácie (ak bude vyžadovaná).
V prípade, že dáte prednosť realizácii na kľúč, ušetríte čas aj hromadu starostí. Prečo sa rozhodnúť pre túto možnosť?
Pri realizácii na kľúč sa často využíva kompletná dodávka, ktorá zahŕňa všetky potrebné kroky. Firma zaistí plánovanie, predbežný návrh i rozpočet. Ďalej vykoná stavbu základov, samotnú výstavbu, montáž bránky alebo brány vrátane možnosti automatického otvárania a finálnu úpravu. Možná je aj dohoda čiastočnej dodávky. To znamená, že sa môžete dohodnúť napríklad len na vykonaní hlavných stavebných prác a podobne.
Určite si budete klásť otázku, koľko plot stojí.
Pri realizácii na kľúč o cene rozhoduje viacero faktorov. Zohľadniť musíte výber materiálu, rozmery plota vrátane jednotlivých častí (stĺpikov, výplní), typ brány, možnosť automatického otvárania a zatvárania a podobne.
Obrázok: Súčasťou plotu môže byť aj automatizácia brány.
Oplotenie je podľa zákona definované ako drobná stavba, a preto na jeho výstavbu nie je potrebné stavebné povolenie, je však nutné túto stavbu ohlásiť stavebnému úradu (v obciach obecnému úradu). Je teda potrebné splniť si tzv. ohlasovaciu povinnosť. Stavebný úrad vám do 15 dní zašle stanovisko.
V prípade, že sa jedná iba o rekonštrukciu starého plota, nie je potrebné ani oznámenie.
Napriek tomu existuje hneď niekoľko výnimiek, kedy nestačí len ohlásenie drobnej stavby, ale bude potrebné stavebné povolenie:
Ak sa na vás vzťahuje niektorá z vyššie uvedených výnimiek, stavebnému konaniu sa nevyhnete. Nemajte z toho obavy, ide väčšinou o jednoduchý administratívny proces. Nezabúdajte však, že ohlasovaciu povinnosť máte vždy, a to bez výnimiek.
Či už staviate plot svojpomocne alebo na kľúč, v prvom rade si vyhľadajte príslušný stavebný/obecný úrad. Ak váš pozemok zasahuje do územia niekoľkých obcí, musíte sa obrátiť na príslušný Krajský úrad.
Potom už stačí oficiálne požiadať stavebný úrad o povolenie a okrem iného k žiadosti priložiť list vlastníctva (v prípade, že žiadosť nepodáva majiteľ - plnú moc), jednoduchý situačný výkres + popis plotu. Ak je to potrebné, tak aj záväzné stanoviská dotknutých orgánov (podľa podmienok jednotlivých výnimiek vymenovaných vyššie).
Pracovníci stavebného úradu majú povinnosť s vami akékoľvek nejasnosti konzultovať, a preto sa na nich v prípade otázok neváhajte obrátiť.
V súčasnosti existuje celý rad materiálov, z ktorých si môžete nechať plot postaviť. Vyberajte preto nielen podľa vzhľadu, ale aj podľa celkového zladenia s domom, dĺžky životnosti, náročnosti na údržbu alebo podľa požadovaných funkcií (bezpečnosť, protihluková bariéra).
Hliníkové ploty
Patria medzi najbezpečnejšie. Hliníkové oplotenie môže byť buď čisto praktické, alebo v atraktívnom dizajnovom prevedení s ozdobným zakončením a podobne. Doba výstavby je trochu dlhšia, počítajte s minimálnou dobou 8 - 10 týždňov podľa náročnosti oplotenia. Hliníkový plot je síce drahší a realizácia trvá dlhšie, vydrží vám však celý život. Jeho prednosťou sú nulové nároky na údržbu po celú dobu životnosti.
Betónové ploty
Inak povedané plotové prefabrikáty. Plot môžete realizovať z plotových tvárnic a vybrať si, či dáte prednosť plnej výplni, napríklad vo forme betónových panelov, alebo sa rozhodnete pre ľahšie prevedenie s plotovými stĺpikmi a plotovou výplňou.
Prednosťou betónových panelov je predovšetkým účinná zvuková bariéra, ktorá napríklad oddelí záhradu od rušnej komunikácie. Plotovou výplňou môžu byť plastové profily, ktoré sa vyrábajú z tvrdeného farebne stáleho PVC. Medzi výhody patrí bezúdržbovosť a dizajn napodobňujúci napríklad drevo. Okrem plastových profilov môžete siahnuť aj po kovovej či drevenej výplni.
Príprava základov potrvá niekoľko dní, pretože najskôr je potrebné vyhĺbiť diery na stĺpiky, ktoré sa následne zabetónujú. Celkovo sa stavba betónového plota vojde zhruba do 2 týždňov.
Murované ploty
Stavba vyžaduje základy v nemrznúcej hĺbke, pre realizáciu sa využívajú tehly, tvárnice, bloky či kamene, ktoré je potrebné omietnuť, aby nedochádzalo k rýchlej degradácii materiálu. Stavebné prvky sa k sebe spájajú pomocou malty, betónu alebo lepidiel. Ďalšou možnosťou je postaviť len podmurovku a osadiť stĺpiky. Samotná plotová výplň môže byť drevená, kovová alebo plastová.
Tento spôsob realizácie plota vyžaduje viac práce, peňazí i času, ak sa ho rozhodnete postaviť sami. Jeho výhodou je dlhá životnosť.
Drôtené ploty
Ich výhodou je rýchla realizácia, nízka obstarávacia cena a pri dobrej povrchovej úprave aj dlhá životnosť. Preto je najlepšie zvoliť plot, ktorý je potiahnutý plastom. Pravidelnú starostlivosť vo forme ochranných náterov budú vyžadovať len stĺpiky. Nevýhodou týchto plotov je nižší stupeň súkromia i bezpečia.
Montáž plotu je jednoduchá a nenáročná. Plot sa skladá len z niekoľkých hlavných častí (kovových stĺpikov, vzpier, plotového pletiva, napínacieho drôtu, napínačov, upevňovacích objímok a viazacieho drôtu). Postaviť ho môžete prakticky kdekoľvek.
Realizácia potrvá zhruba 3 až 5 dní. Stĺpiky sa do zeme buď betónujú, čo je zdĺhavejší postup, alebo upevňujú pomocou skrutiek, čo sa zaobíde bez kopania, betónovania a povolávania techniky.
Drevené ploty
Vďaka svojmu vzhľadu patria k najobľúbenejším možnostiam. Často sa kombinujú s ďalším materiálom, ktorým môžu byť betónové alebo drevené stĺpiky. Stĺpiky je potrebné do zeme zabetónovať, čo celkovo predĺži celú realizáciu plota. Uprednostniť však môžete drevené stĺpiky, ktoré sa kotvia do pozinkovaných pätiek.
Stavba plota je rovnako ako u drôteného plotu jednoduchá a zaberie vám len niekoľko dní. Počítať však musíte s pravidelnou starostlivosťou vo forme ochranných náterov (lazúr, olejov a lakov).
Kamenné ploty
Na realizáciu sú najnáročnejšie. Stavajú sa buď tak, že sa murujú, alebo sa kamene sypú do gabiónov (drôtených plotových konštrukcií), z ktorých sa postaví plot. Gabióny sa vyrábajú zo špeciálneho antikorózneho drôtu a stoja na pevnom štrkovom podklade alebo betónovom základe.
Pomocou gabiónov môžete oplotiť ako rovné, tak svahovité pozemky. Prednosťou plota z gabiónov je vysoká odolnosť, nulová údržba a efektívna eliminácia hluku. Životnosť plotu sa odhaduje zhruba na 60 rokov.
Živý plot
Pokiaľ si nezakúpite vyrastené stromčeky, budete musieť, podľa druhu rastliny, čakať, než plot dosiahne požadovanú výšku. O stromčeky sa musíte pravidelne starať (strihať, zalievať, hnojiť). Pred zaobstaraním je dobré sa rozhodnúť, či chcete rastliny celoročne zelené alebo opadavé. V druhom prípade sa nevyhnete jesennému zhrabávaniu lístia. Pri živom plote môže trvať aj niekoľko rokov, kým sa dostane na Vami požadovanú výšku.
Obrázok: Drevené ploty patria k najobľúbenejším, ale vyžadujú pravidelnú údržbu.
Kontaktujte nás, sme tu pre vás